Pleš a padání vlasů
Padání vlasů a tvorba pleše se v podstatě vyskytuje u obou pohlaví, ale podle zkušeností představuje pleš u mužů větší problém. Nejčastěji se jedná o tzv. androgenní alopecii mužského typu.
Pleš a příčiny jejího vzniku
- dědičné faktory a pleš (dané genetickým kódem), v nich je budoucí vlasový problém pro pleš předem naprogramován a nelze nijak ovlivnit
- androgeny a pleš (mužské pohlavní hormony), jejich normální nebo zvýšená hodnota iniciuje genetický kód a vznikající pleš
- ostatní možné faktory, které nemusí být nutnou příčinou padání vlasů, ale mohou ztrátu vlasů a pleš urychlovat
Transplantace vlasů přichází v úvahu v případech, u kterých medikamentózní léčba nevede k žádoucím účinkům. Mnohdy je jedinou alternativou, která může zaručit viditelný výsledek. Pleš může být také důsledkem úrazu, operací a dalších faktorů. Nejčastějším příčinou pleše je však alopecia androgenetica (AA), především mužského typu.
Pleš a její včasné řešení
Racionálním důvodem k provedení transplantace vlasů u pacienta s méně pokročilou pleší je to, že výsledná změna není pro okolí tak nápadná jako v případech řešení operativního řešení pleše u pacientů v pokročilých stádiích onemocnění. Ani excesivní pleš zákrok nevylučuje, jestliže je dárcovská oblast dostačující a očekávání pacienta přiměřené.
Kontraindikace k transplantaci vlasů
Relativními kontraindikacemi transplantace vvlasů jsou krvácivé nemoci, nestabilní arytmie, chronická obstrukční plicní choroba, imunodeficience, přecitlivělost na lokální anestetika, sklon k tvorbě keloidu, systémové kolagenózy a závažné psychiatrické choroby. Pacient s pleší by měl být schopen vydržet časově náročný výkon, takže bolesti zad a krční páteře mohou vést k problémům při operaci.