Mužům není jedno, kolik mají vlasů

transplantace vlasů transplantace vlasů

MUDr. Lenka Horáčková, vlasová specialistka kliniky INTER CLINIC Praha - Radotín, poskytla týdeníku Týden.cz rozsáhlý rozhovor o transplantaci vlasů. Výňatek z něho uveřejňujeme na našich stránkách.

Mezi pacienty plastických chirurgů převládají většině ženy. Transplantace vlasů bude asi jedinou výjimkou, je to tak?

Transplantaci vlasů je možné řešit androgenní typ alopecie, tedy takzvanou plešatost mužského typu. Je to nejčastější typ řídnutí či ztráty vlasů u mužů, trpí jím až 70 procent mužské populace. Alopecií mužského typu mohou trpět samozřejmě i ženy, ale není to příliš časté. U žen mívá vypadávání vlasů jiné příčiny a pomoc je třeba hledat zejména u endokrinologa, případně dermatologa.
Takže ano, drtivá většina našich klientů jsou muži, ženy transplantujeme spíše výjimečně, a to například po úrazech.

V jakých případech je transplantace možná? Kdy naopak ne a proč?

Tak tou první podmínkou je už zmíněná androgenní alopecie mužského typu. Ta může pacienta trápit již od teenagerovských let, ale právě věk zde hraje druhou důležitou roli. Ideální doba k transplantaci je muž po třicítce, kdy se lépe odhaduje další vývoj jeho vlasové linie. Takže když za mnou přijde čerstvě plnoletý chlapec, že chce vyplnit kouty, doporučím mu, ať se přijde ukázat nejdřív za pět let. Mezitím by měl svůj stav konzultovat s dermatologem a vyzkoušet konzervativní metody - například přípravky s minoxidilem.

Dále je důležité, aby byl adept na transplantaci zdravý. I u tohoto zákroku, byť se neprovádí v narkóze, je předoperační vyšetření je nutností. Překážkou v transplantaci mohou být například některá celková onemocnění, jako je třeba cukrovka. Takže pacientům s diabetem vlasy transplantovat nemůžeme.

Jak se při transplantaci postupuje? Odkud se berou vlasy určené pro transplantaci?

Principem je přenesení "zdravých" vlasových štěpů na místo, kde vlasy vlivem působení testosteronu a genetiky vypadaly. Když se podíváme na mužskou hlavu, máme dnes poměrně jasně definovaná místa, kde vlasy padají. Nejčastěji jsou to kouty, čelo a vertex, čili kolečko uprostřed hlavy. Vlasy však téměř nikdy nevypadají vzadu na hlavě a nad ušima. To proto, že v těchto místech nedochází k přeměně testosteronu na jeho derivát, který vypadávání způsobuje. Když tyto "zdravé" vlasové štěpy přeneseme na holé místo, vlasové štěpy dál rostou a již nevypadnou.

Chcete říct, že transplantace má trvalý efekt?

Ano, skutečně má. Transplantované vlasy znovu nevypadnou, poskytujeme na ně doživotní záruku. 

Existuje více metod transplantace?

Metod je několik, v zásadě se liší způsobem odběru štěpů. Při takzvané stripové metodě se postupně odebírá vzadu celý proužek vlasů o velikosti zhruba 8 x 2 cm a pod mikroskopem se štěpy dělí na mikroštěpy. Díky mikroskopu je tento postup šetrný a prakticky nedochází k poškození vlasových folikulů. Pokožka vzadu na hlavě se pak sešívá plastickým stehem.
Metoda FUE naopak spočívá ve vyzobávání jednotlivých štěpů přímo z hlavy, nakládání se štěpy tedy není až tolik šetrné, což se často negativně projeví v kvalitě přenesených vlasů. Výhodou ale zase je, že se nemusí kůže sešívat. Mám zkušenosti s oběma metodami, ale za dvacet let své praxe můžu jednoznačně říct, že ta první jmenovaná má výrazně lepší výsledky, a proto už používám pouze tuto metodu.

A co když nemá pacient dost vlastních štěpů? 

Pak pacient transplantaci bohužel podstoupit nemůže. Ale i když je dárcovská oblast bohatá, je třeba k ní přistupovat velice opatrně a snažit se každý vlasový štěp přenést s maximální šetrností. Je totiž potřeba si uvědomit, že i když je štěpů dostatek, jejich počet je limitovaný. Zatím neumíme vlasy množit.

Co je na transplantaci vlasů nejtěžší?

Nejnáročnější je fáze odběru, musí se postupovat opravdu velice opatrně, aby se nepoškodily vlasové folikuly. Při sázení štěpů je třeba dbát,aby byla přirozeně tvořená hustota, aby byla nově tvořená linie vlasů esteticky v pořádku. Podíváme-li se do historie transplantace vlasů, zjistíme, že cesta k dnešnímu know-how byla opravdu velice složitá, v zahraničí provedené transplantace měly v počátcích výsledky velice neuspokojivé. Od ostatních zákroků se liší asi tím, že připomíná hodinářskou práci, je hodně jemná. Výhodou je, že se dá provádět v místní anestezii. Stačí tedy lokální znecitlivění, není nutná celková narkóza.

Nemají někteří pacienti přehnaná očekávání? Nedoufají, že budou mít bujnou kštici jako ve dvaceti? Dá se vůbec dosáhnout takového efektu?

Přehnaná očekávání mírníme hned při první konzultaci. Pánové si prohlédnou fotogalerii zákroků, aby měli představu o tom, jakých výsledků lze dosáhnout v podobných případech, jako je ten jejich. Docílit přirozené hustoty na holém místě je téměř nemožné. Je ale možné vlasy s menší hustotou dohustit, což vypadá opravdu pěkně.

Je možné vypadávání vlasů ať už u žen nebo mužů něčím zastavit? Na kolik jsou účinné nejrůznější mastičky, vodičky, vitamínové preparáty?

Androgenní alopecii mužského typu můžete zmírňovat některými léčivy, které předepíše lékař. Bohužel mívají vedlejší účinky a je zde velké množství kontraindikací, tudíž nejsou vhodné pro každého. Efekt je navíc jen zmírňující, nelze očekávat, že se padání vlasů zcela zastaví.  A jakmile vlasový folikul odumře, je to nevratný proces. Padání vlasů je bohužel velký business pro různé nekorektní společnosti, které nabízejí "zázračné" preparáty za nehorázné peníze. Určitě je dobré investovat do kvalitní vlasové kosmetiky, ale rozhodně nevkládat důvěru do pochybných a předražených vodiček a sér. Navíc většina léků i kosmetických přípravků dokáže padání vlasů jen trochu oddálit, nikoli odvrátit.

Do jaké míry má vliv na ztrátu vlasů životospráva a genetická dispozice?

Pro vlasy je obecně důležitá kvalitní strava, přísun vitamínů, omezování stresu. Vlasy traumatizuje také jejich stahování do culíků, používání helmy (některé profese si to žádají). Naštěstí tyto druhy alopecií (říkáme tomu „trakční alopecie“) jsou vratné (tedy vlasy opět dorostou, když tyto nežádoucí návyky odstraníme). Samozřejmě roli hraje také genetika: máte-li plešatého tatínka či dědu, je zde riziko, že vás postihne stejný problém, dost veliké. Androgenní alopecie se však přenáší i přes několik generací (může být praděda atd.).

Kolik transplantací ročně provedete? A jaký věkový průměr mají vaši pacienti?

Ročně provedeme řádově stovky transplantací. Věk se pohybuje od 25 do 70 let. Nejstaršímu bylo 78 let (zahraniční klient ze San Paolo), 15% odtransplantovaných klientů je v důchodovém věku. Převažující kategorie transplantovaných je 35-50 let, ale podíváme-li se na strukturu dotazů, pak jednoznačně vedou zájemci ve věkové kategorii 30-45 let.

Má se za to, že u mužů na zevnějšku tolik nezáleží. Jaká je vaše zkušenost: trápí se muži kvůli pleši nebo koutům?

Přichází k nám jak manažeři, politici, osobnosti známé z televizní obrazovky, tak i studenti obyčejní lidé, jako například řidiči kamiónu nebo elektrikáři. Zkrátka pánové bez ohledu na profesi a společenské postavení na vlasech hodně lpí a jejich padání je neskutečně trápí. Jsou známy případy, kdy pacienti kvůli vlasům trpěli depresemi a po transplantaci se jejich život obrátil o 180 stupňů. Po dvaceti letech, co vlasy transplantuji, si rozhodně stojím za tím, že mužům není jedno, kolik mají vlasů.