Privátní zdravotnictví čekají světlé zítřky

transplantace vlasů

Podnikatelé v oboru zdravotnických služeb nemají na růžích ustláno. Vstup do oboru je ztížen přísnou legislativou, komu se rozjezd podaří, nemá ještě zdaleka vyhráno. O businessu ve zdravotnictví ví své Milan Dvořák, zakladatel jedné z nejstarších privátních klinik INTER CLINIC Praha-Radotín, která se od svého vzniku specializuje na vlasové transplantace. Dnes už je však klinika známá i plastickou chirurgií a jak naznačuje její majitel, zřejmě nezůstane jen u ní. 

Klinika slaví letos dvacet let od založení. Málokteré české privátní zdravotnické zařízení se může chlubit tak dlouhou historií.  Když se ohlédnete, kde vidíte nejzajímavější milníky vaší kliniky?
Předně jsem vůbec rád za to, že jsem měl odvahu se postavit na startovní čáru a jako nelékař se do založení vlastní kliniky pustit. Milníkem je pak určitě rozšíření kliniky o plastickou chirurgii v roce 1998, za důležité okamžiky mám i ty, kdy se do chodu kliniky začleňovali rodinní příslušníci.

Pojďme tedy na začátek vašeho podnikatelského příběhu. Proč právě privátní plastická klinika?
Na počátku devadesátých let jsem byl rozhodnut podnikat. Ambice pracovat ve zdravotnictví jsem nikdy neměl, ale jak se často říká - byl jsem ve správný čas na správném místě. Setkal jsem se s  německým podnikatelem, který mne na myšlenku vlasových transplantací přivedl. Kolem mne si přátelé zařizovali firmy na prodej počítačů, bazénů, vedení účetnictví, ale já jel do Německa se podívat, jak se provádí transplantace vlasů. Za pár měsíců jsem seděl v letadle do Izraele a pak do USA. Tam všude jsme školili naše lékaře a učili se transplantovat vlasy. Dnes máme více jak 3000 odtransplantovaných klientů.

Mám pocit, že se v Čechách o této problematice moc neví. Proč?
To je jednoduché. Zákrok se provádí v 95% na mužích. A pánové o svých estetických nedostatcích nehovoří, takže se toho o "nastřelování vlasů", jak se laicky říká, moc neví.  Když má moderátorka zpráv nová prsa, dočtete se to v novinách hned druhý den. Mluví se o tom, každý ví, co to je a jak se to dělá. Že byl na transplantaci vlasů politik, herec, zpěvák, se bohužel nedozvíte, protože dotčení o tom mluvit nechtějí a my se chováme diskrétně. Nezastírám, že bych uvítal, kdyby se konečně někdo pochlubil, protože já bych pak ušetřil za marketing.

Ale Wayne Rooney s novým "trávníkem" na hlavě přece zaplnil stránky novin...
To je sice pravda, ale to bylo ve Velké Británii. Tam pak vzali pánové vlasové kliniky útokem. Bohužel Británie je daleko...

To je fakt. Ale vy jste v reklamách vystupoval docela často. Je o vás známo, že jste jedním z prvních odtransplantovaných Čechů.
Já o svých vlasech mluvím rád. Když ke mně přijdou klienti do vlasové poradny, mohou si alespoň prohlédnout výsledky transplantace naživo. 

Pojďme zpátky k podnikání. V čem je podnikání ve zdravotnictví jiné?
Předně je velice těžký vstup do odvětví. Získat veškerá potvrzení a povolení je jen pro extrémně trpělivé, pečlivé a houževnaté jedince. Přeci jen jde o lidské zdraví a o lidské životy, takže logicky musíte splnit větší penzum povinností, než když zakládáte restauraci. Rozdílná je samozřejmě i komunikace s klienty, protože jde o velice citlivé a choulostivé téma. No a specifická je pak i spolupráce se zdravotnickým personálem (úsměv).

Jaké máte plány do budoucna?
To je spíš otázka pro mou dceru, která z velké části převzala řízení kliniky. Já bych se rád dál věnoval vlasové poradně, kterou mám na klinice ve všední dny, do důchodu se ještě nechystám. Se zájmem sleduji dění v českém zdravotnictví a nabývám toho dojmu, že ryze soukromé zdravotnictví, tedy bez účasti zdravotních pojišťoven, má před sebou světlé zítřky. Věřím, že je na ně klinika dobře připravena.

Časopis Obchod a finance, duben 2013

Aktuality

Vlasová poradna